Településfejlesztés és településrendezés
Az emberekben ősidők óta meglévő igény, hogy lakóhelyüket, életük terét valamiféle szabályszerűség szerint alakítsák ki. Rendre, rendezettségre, együttélési szabályokra van szükség, hogy az adott természeti és társadalmi környezetben biztosítani lehessen a település létét generációkon át.
Magyarországon a településrendezés a helyi önkormányzat közszolgáltatás jellegű feladata. A településrendezés egész környezetünket formáló tevékenység, a települési közösség ügye. Az ezzel kapcsolatos döntéseket a képviselő-testületek hozzák meg. E tevékenység eredményeképpen dől el, hogy a település, a város, a falu hogyan, milyen irányban formálódik a jövőben, milyen lesz épített környezetünk, a település infrastrukturális ellátottsága, a tájjal, természeti környezettel való kapcsolata.
A településrendezési tevékenység nagy távra, évtizedekre előre - és vissza már nem fordíthatóan - meghatározhatja a területhasználatokat, a fejlesztések fizikai kereteit, befolyásolja a települések működtetését.
Alapvető tehát, hogy a folyamatban körültekintően előkészített, megalapozott döntések szülessenek. Ezért igen fontos, hogy a helyi közösségek tagjai, de elsősorban is a döntéshozók, a képviselők ismerjék céljait, feladatát és szabályait.
Az alábbi térképek tájékoztató jellegű munkaanyagok.